Scuba (Su Altı Dalış Eğitimi)

betta-scuba-egitimi

Denizin altına inmek, mavi dünyanın gizemini çözmek, “Scuba Diving”in en mistik yönleridir. Dünyanın varoluşundan bu yana deniz, insanların en cazibeli efsanesi ve tutkusu olmuştur. Eski çağlarda insanlar,denizlerin sadece hayvanların ve tanrıların yuvası olduğunu düşünürlerdi. Bu mitleri yıkabilmek için Leonardo da Vinci dahil olmak üzere birçok bilim adamı insanoğlunun da sualtında nefes alabilmesini sağlayabilecek sistemler üzerinde çalıştılar. “Su Ciğeri”nin (aqualung) icadına kadar üretilen solunum cihazlarının hemen hemen tamamı yetersiz oldu. Su ciğerini icat edense tanıdık bir isim, Kaptan Cousteau’dur. Onun geliştirdiği “aqualung”, insanların denizin çağrısına kulak vermesine imkan verdi ve o heyecan verici hafifliği tatmasını sağladı. Bugün sualtı dünyasını keşfeden dalgıçların sayısında ciddi bir artış varsa bunda deniz ve denizaltı yaşamının en popüler araştırmacısı Jacques Yves Cousteau(Kusto)’nun rolü büyüktür. Özel sualtı kamerasıyla deniz ve okyanus canlılarını TV ekranlarına kadar getiren Kusto, o saatlerde sokakları boşaltmayı başarırdı.

Scuba Diving nedir?

Scuba Ingilizce “Self contained under water breathing apparatus” yani “sualtında bağımsız taşınabilir, kendi kendine yeterli ve solunum sağlayan araç” anlamına geliyor. Anlaşıldığı gibi scuba, sualtındaki ekipmana verilen isimdir. Uygun bir basınçta hava solumamızı sağlayan bu ekipmanla suyun altında balıklar kadar özgürce gezinmeye ise, “Scuba Diving” diyoruz.

Scuba Diving tehlikeli bir spor mudur?

Hızlı düşünmeyi, kondisyonu, yardımlaşmayı gerektiren zorlu bir spor Scuba Diving.

Peki tehlikeli midir? Elbette her doğa sporu gibi gerekli önlemler alınmadığı takdirde bir takım riskler taşır. Fakat şu uyarılara dikkat edildiği zaman riskler en aza indirgenebir.

Dalışı planlamak ve planlı yapmak,
Eksiksiz ve sağlam bir ekipmanla dalmak,
Dinlenmiş ve zinde olmak,
Scuba dalışta asla nefes tutmamak, derin derin ve yavaş solumak,
Çıkış hızına dikkat etmek. (Çıkışta ağzımızdan çıkan hava kabarcıklarını referans alıp, onlardan yavaş çıkmalıyız; max.18m/dak.),
Mutlaka eşli dalmak (Buddy sistemi)
Limitleri zorlamamak,
Bir sorun olduğunda dalışı iptal etmekten çekinmemek.

Dalış malzemeleri nelerdir?

Dalış gibi riskli bir aktivitede kullanılan araçlar mutlaka eksiksiz olmalı. Bu nedenledir ki, bir dalgıcın malzeme listesi oldukça ayrıntılıdır. Bu malzemer.
Maske, şnorkel ve paletler
Dalış elbisesi
Ağırlık kemeri, kurşun kütleleri (Suda batabilmek için gereklidir.)
A,B,C denilen bu malzemeler hepimizin Yasemin Dalkılıç’dan tanıdığı serbest dalış sporu için gerekli ve yeterli malzemelerdir.)
Yüzerlilik denge yelekleri (BCD) (Yeleklerin içine hava pompalayarak yüzerliliğinizi sağlar ve uçma hissine yakın hareket serbestliğini yaşatır.)
Hava tüpleri
Regülatör (Her derinlikte tüpten eşit ve uygun basınç solumamızı sağlar)
Bıçak (Sanıldığı gibi balık avlamak için değil; kesme, kazıma gibi işlerde kullanılır. Ayrıca bıçağı tüpe vurarak diğer dalgıçların ilgisini çekecek sesler üretmek mümkündür.)

Scuba Diving’e başlamak için gerekli şartlar nelerdir?

10 yaşından büyük, nefes almayı becerebilen, sağlıklı (veya özrünün dalış yapmasına engel teşkil etmeyeceği doktor raporu ile belirlenmiş kişiler), hepsinden önemlisi dalış sporuna ilgi duyan herkes bu sporu yapabilir.

Eğer denizlere ve dalmaya ilginiz varsa bir gün suyun altında buluşmak dileğiyle..
CMAS (Confederation Mondiale des Activities Subaquatiques – Dünya Sualtı Etkinlikleri Konfederasyonu), Dünyadaki sualtı federasyonlarının bağımlı olduğu bir Konfederasyondur. Bizim federasyonumuz TSSF (Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu) olduğu gibi dünyadaki diğer federasyonlarda CMAS’a bağımlıdır. Aldığınız veya alacağınız brövenin bir yüzü CMAS diğer yüzü TSSF’dir, yani TSSFdalıcısı olan aynı zamanda CMAS’ın uluslar arası sertifikasına da sahiptir. CMAS’ın Dünyada on binlerce eğitmeni milyonlarca dalıcısı vardır.
cmas_spotlight

BALIKADAM EGITIMLERIMIZ

icon-star 1 yıldız dalgıç
icon-staricon-star 2 yıldız dalgıç
icon-staricon-staricon-star 3 yıldız dalgıç

 

Basic-Scuba-Gear-and-Equipment cKc Divers discover-scuba-diving-for-2