Gri ( Jako ) Papağan

Detay “Gri papağanlar; papağan gurubu içinde her zaman zekâları, konuşma yetenekleri ve bunu mantıklı kullanabilme yönleri ile en çok tercih edilen arasına girmiştir. Görüntüleri birçok papağan türüne göre daha sade olmasına rağmen, bu yetenekleri insanı her zaman şaşırtan boyutlarda olmuştur. Gri papağanlar diğer türlere kıyasla daha meraklı ama bir o kadar da kuşkucu ve zor güvenen bir papağan cinsidir. Daha hassas canlılar oldukları içinde diğerlerinde seyrek görülen birçok sorun grilerde daha sık karşımıza çıkar. Bunların başında da en çok bilinen davranış bozukluğu olan tüy yolma vardır ki; bu konu birçok papağan sahibinin korkulu rüyasıdır. Ama biz bu gün bu konuya değinmeden yüzeysel geçip daha çok gri papağanların kendi arasında oluşturduğu 3 türden ve bunların farklılıklarından bahsetmek istiyoruz. Eminim okuyanlar 3 tür yazılmasını hata sanacaktır fakat gri papağanlar; yani yaygın ve bilinen diğer isimleri ile jakolar 3 tür olarak sıralanır.
1. tür;Bunların en çok bilineni ve herkesin tercih ettiği dominant denilen formda olan Kongo jakolardır (Psittacus erithacus erithacus). Ebatları 32–35 cm (bölgesel olarak bazen 38 cm olanları da görmek mümkündür) ve ortalama 400–490 gram oluyorlar.

2. tür dediğimiz Ghana veya Principes (Psittacus erithacus princeps ) adalarından geldiğinden bu adı alır bunlar kongolardan aslında görünüm olarak çok farklı olmamakla beraber bölgesel ton farkları (daha koyu olmaları gibi) ve ebatlarının daha (31 cm ortalama ve 350 – 450 gr arasında ) ufak olmasıyla ayrılan jakolardır. Bir çok kişi kongo aldığında aslında 2. tür olan Ghanaya sahip olduğunun farkına varmaz bile… Ancak tesadüfen bir kongo ile yan yana geldiğinde bu durum fark edilir. Çünkü Ghanalar, kongolarla yan yana durduklarında onlara kıyasla daha narin ve minyon görünürler.

3.tür, yıllarca Kongoların (psittacus erithacus timneh) jakolardır. Ebatları 30 cm 290 – 350 gr arasında olan timnehler, kongolara göre daha koyu gridirler ve kanat üstleri hafif kahve tonuna dönük bir renkte olur. Ayrıca gaga renkleri (gaga üstü) kemik bej tondadır. Kongolarda kırmızı olan kuyruklar bunlarda pas renginde, bordoya çalan bir tondadır . Bundan sebep zaten bunlara halk arasında bordo kuyruk da denir. Kongoların ihtişamı ile kıyaslandığında timnehler çok daha minyon olan ebatları ile dikkat çekerler.
Türleri kendi arasında incelersek; kongo ve ghanalar zaten birbirlerine benzediklerinden söylenecek çok fazla şey yok, fakat her ne kadar jako da olsa bahsedilen renk farklarından dolayı timnehler maalesef birçok kişi tarafından yanlış tanınıyorlar.

Timnehler için en çok bilinen 3 yanlış inanışı sıralarsak;

-Timnehlerin daha az konuştukları, yani konuşma kabiliyetlerinin kongolar kadar olmadığı düşünülür.
Genel olarak tüm özellikleri (buna konuşma yetenekleri de dahil) kongolarla aynıdır..

-Timnehlerin kongolara göre daha sönük kaldıkları düşünülür.
Tmnehler de kongolar kadar enerjik ve harektlidirler. En az kongolar kadar oyuncu ve meraklıdırlar. Bu konuda da aralarında hiç bir fark yoktur.

-Timhelerin daha yabani oldukları düşünülür;
Bu da yanlıştır, çünkü gözlemlediğimiz ve edindiğimiz tüm bilgilerde hep şunu gördük ki; timnehler, kongolara göre çok daha çabuk sosyalleşen ve insana daha kolay alışıp güvenen jakolardır. Hatta kongolarda sık sık görülen bir çok davranış bozukluğu olan tüy yolma da, timnehler de bu kadar yaygın değildir. Timnehler insanla daha kolay uyum sağladıkları gibi davranışsal anlamada da daha tutarlı oluyorlar.

Yalnız şunu özellikle belirtmek gerekir ki; eğer seçtiğiniz papağan türü jako ise işiniz diğer tür sahiplerine göre biraz daha zor olacaktır. Jakolar kendilerinde bulunan ve her zaman tercih sebebi olmalarına neden olan iyi özelliklerinin yanı sıra bakımı ve eğitimi daha zor türlerdir. Belki bunu ilk başta fark etmeye bilirsiniz. Fakat beraberliğiniz ilerledikçe bir jako sahibi olarak karşınıza çıkması ihtimal dahilin de olan sorunlarla karşı karşıya kaldığınızda bunu daha iyi anlarsınız.
Jakolarda davranış bozuklukları diğer papağanlara göre çok daha fazladır. Evcilleştiklerinde, hele de bir çoğumuzda olduğu gibi eşsiz besleniyorlarsa kişiyi aşırı benimser ve bu da onları bir süre sonra bunalıma iter. Bu bunalım sonucunda çoğu aşırı agresiflik belirtileri göstermeye başlar, ısırma huyları oluşur ya da tutku halinde tüy yolup kendisine zarar verme eğilimine girer. İmkanlar el verse de keşke bunları alırken anlaştıkları ve farklı cinste oldukları sabitlenmiş eşleri ile alsak… Zira doğal hayatlarında da bir çok papağan türü gibi monogam (tek eşli) olan jakolar, beraber oldukları eşleri ile bir saniye ayrılmayan hep yan yana olan türlerdir. Zaten ev ortamında sürü olarak kabul ettikleri ev halkından kendilerine eş seçtikleri kişi ile bu doğal ortamlarındaki diyaloğu yakalayamamak, onları bunalıma iten nedenlerin başında gelir. Çünkü ne kadar ilgili ve alakalı da olsa insan asla onların eşinin yerine geçemez. Bundan dolayı bir jako sahibi olarak ona, her zaman belli bir sistemde bakmalısınız. Sürekli ilgilenip değişen şartlardan ilgilenememek, aşırı serbest bırakmak ya da tam aksi durumlar, düzensiz ve seyrek eğitim, düzensiz ve yanlış beslemek size her daim sorun olarak geri dönecektir.
Jakolar çok kıskanç türleridir. Sürüsü olarak gördüğü ev halkına ve ev ortamına katılacak olan her yeni pet yada kişi, onlarda alışana kadar sorun yaratacak ve bu sorunu da size kesin yansıtacaktır.
Son olarak, bir jakonun eğitim süreci hiç bitmez çünkü buna alıştıklarında, alışkanlıklarına bağlı olan bu türleri sürekli eğitmeniz gerekir. Yeni şeyler öğretmenin yanı sıra eski öğrettiklerinizi de sık sık tekrarladıkça bir çok sorunun da önüne geçmiş olursunuz.